Blog Szkolenia Rachunkowość

Rachunek zysków i strat 2 wydanie

Witaj.
Podobnie jak bilans od podstaw do szczegółów, ten kurs także doczekał się drugiego wydania, można powiedzieć jest po liftingu albo ma zrobiony make up 🙂 Na czym polegają zmiany? Zawiera więcej pomocy wizualnych w postaci slajdów, co będzie istotne dla wzrokowców. Poza tym możesz skorzystać z ćwiczeń dotyczących przyporządkowania danej operacji gospodarczej do właściwego segmentu RZiStrat. A wiadomo, że trening czyni mistrzem. Powodzenia!

Więcej o kursie znajdziesz TUTAJ!!!!

Bilans od podstaw do szczegółów wydanie 2

Witaj. Ten kurs doczekał się nowego drugiego już wydania 🙂 Urozmaiciłam go dodając więcej pomocy wizualnych w postaci slajdów opisujących:
– Wartości niematerialne i prawne, w tym wartość firmy,
– Środki trwałe,
– Należności długoterminowe,
– Jednostki powiązane,

-Kapitały: zapasowy i z aktualizacji wyceny. Dla tych, którzy korzystają z pierwszej edycji informuję, że zmiany są od czas: 6:15. Przyjemnej nauki.

LIFO FIFO CZY AVCO? Metody wyceny rozchody zapasów z magazynu.

LIFO, FIFO, AVCO?  Brzmi znajomo a może egzotycznie? Jeśli to czytasz to masz swój powód. Jeśli nabywasz wiedzy na temat: Jak wyceniać zapasy wydawane z magazynu to jest TO!

Jeśli się zastanawiasz: Po co oni mi się każą tego uczyć? Cóż to ma wspólnego z księgowością to lepiej już trafić nie mogłaś/mogłeś…. Nauka może być przyjemnością, chyba, że wybór liceum czy technikum czy kierunku studiów był spełnieniem oczekiwań rodziców i zakuwasz teraz to co nie bardzo Ciebie interesuje….

Ale jeśli to był Twój wybór: to ucz się …tu wstaw swoje imię …ucz bo nauka to POTĘGI klucz, tak mówił mój Tata i coś w tym jest. Bo jeśli wiesz i rozumiesz to:

Tu wybierz sobie korzyści dla siebie:
 Zaliczasz egzamin
 Szpanujesz swoją średnią ocen
 Dostajesz jakieś stypendium
 Możesz podejmować świadome decyzje
 Masz umiejętności, które sprzedasz innym pracując na etacie, czy jako freelancer, a pieniądze wydasz na to co potrzebujesz.
 Zaliczysz test będący elementem rekrutacji do pożądanej pracy. Itd.

Przejdźmy do sedna sprawy. LIFO, to SKRÓT pochodzący z angielskiego powiedzenia: last in first out co dosłownie oznacza „ostatnie weszło – pierwsze wyszło”.

Przekładając to na życie jeśli jesteś księgowym/ -wą, to stosując tą metodę przyjmujesz założenie, że dostawy materiałów, towarów lub wyrobów gotowych, które zostały przyjęte jako ostatnie do magazynu, zostają wydane jako pierwsze. a jeżeli ilość ostatnio przyjętego zapasu się wyczerpie, wyceniasz w kolejności zgodnie z wartością zapasu, który teraz jest zapasem przyjętym jako ostatni do magazynu. Krótko mówiąc, nie za bardzo Cię obchodzi jak ustawiasz swoje zapasy w magazynie i gdzie znajduję się ta partia z konkretnej dostawy o określonej cenie, ponieważ to masz zapisane w ewidencji ilościowej a wydajesz jak „leci” czy „popadnie” – jak wolisz 

ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM KURSU, KTÓRY NAGRAŁAM Z MYŚLĄ O CHŁONNYCH WIEDZY W TYM TEMACIE  TUTAJ!!!!

OCE – odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych

Witaj to jest ten dzień, w którym możesz skorzystać z kolejnej porcji wiedzy o odchyleniach od cen ewidencyjnych. Tym razem będą to odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych.

OCE wyrobów gotowych czy produktów gotowych?

Wyroby lub produkty – często te pojęcia stosowane są zamiennie a jednak okazuje się, że nie dotyczą tego samego. Otóż produkty gotowe to szersze pojęcie ponieważ obejmują one zarówno wytwarzane wyroby gotowe, jak i świadczone usługi usługi. Dlaczego ewidencja wyrobów gotowych prowadzona jest w tak zwanej stałej cenie, na przykład według kosztu planowanego? Temat stałej ceny ewidencyjnej omawiam szczegółowo w poprzednim wpisie dotyczącym odchyleń od cen ewidencyjnych materiałów. Więc możesz tam zajrzeć jeśli chcesz. Stała cena ewidencyjna ma zastosowanie przy ewidencji wyrobów gotowych z tych samych powodów. Natomiast inaczej ustala się odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów, które w tym przypadku, są różnicą pomiędzy rzeczywistym kosztem wytworzenia wyrobów gotowych a wartością tych wyrobów w stałej cenie ewidencyjnej.

Schemat ustalania i księgowania odchyleń można zapisać w 7krokach, których przyswojenie uczyni Cię mistrzem w tym temacie. Masz teraz możliwość poznania tych kroków:

1) przeksięgowanie rzeczywistych kosztów wytworzenia wyrobów gotowych na konto rozliczenie kosztów produkcji
2) ustalenie salda konta rozliczenie kosztów produkcji
3) przeniesienie tego salda na konto odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych czyli przeksięgowanie odchyleń
4) obliczenie wskaźnika narzutu odchyleń ( jest to relacja odchyleń do wartości wyrobów przyjętych do magazynu -według stałej ceny ewidencyjnej)
5) skorygowanie wartości wydanych z magazynu wyrobów o wskaźnik narzutu czyli obliczanie odchyleń
6) zaksięgowanie odchyleń przypadających na rozchód wyrobów w ślad za rozchodem
7) ustalenie rzeczywistej wartości wyrobów do bilansu

  OBEJRZYJ FRAGMENTY KURSU