LIFO FIFO CZY AVCO? Metody wyceny rozchody zapasów z magazynu.

LIFO, FIFO, AVCO?  Brzmi znajomo a może egzotycznie? Jeśli to czytasz to masz swój powód. Jeśli nabywasz wiedzy na temat: Jak wyceniać zapasy wydawane z magazynu to jest TO!

Jeśli się zastanawiasz: Po co oni mi się każą tego uczyć? Cóż to ma wspólnego z księgowością to lepiej już trafić nie mogłaś/mogłeś…. Nauka może być przyjemnością, chyba, że wybór liceum czy technikum czy kierunku studiów był spełnieniem oczekiwań rodziców i zakuwasz teraz to co nie bardzo Ciebie interesuje….

Ale jeśli to był Twój wybór: to ucz się …tu wstaw swoje imię …ucz bo nauka to POTĘGI klucz, tak mówił mój Tata i coś w tym jest. Bo jeśli wiesz i rozumiesz to:

Tu wybierz sobie korzyści dla siebie:
 Zaliczasz egzamin
 Szpanujesz swoją średnią ocen
 Dostajesz jakieś stypendium
 Możesz podejmować świadome decyzje
 Masz umiejętności, które sprzedasz innym pracując na etacie, czy jako freelancer, a pieniądze wydasz na to co potrzebujesz.
 Zaliczysz test będący elementem rekrutacji do pożądanej pracy. Itd.

Przejdźmy do sedna sprawy. LIFO, to SKRÓT pochodzący z angielskiego powiedzenia: last in first out co dosłownie oznacza „ostatnie weszło – pierwsze wyszło”.

Przekładając to na życie jeśli jesteś księgowym/ -wą, to stosując tą metodę przyjmujesz założenie, że dostawy materiałów, towarów lub wyrobów gotowych, które zostały przyjęte jako ostatnie do magazynu, zostają wydane jako pierwsze. a jeżeli ilość ostatnio przyjętego zapasu się wyczerpie, wyceniasz w kolejności zgodnie z wartością zapasu, który teraz jest zapasem przyjętym jako ostatni do magazynu. Krótko mówiąc, nie za bardzo Cię obchodzi jak ustawiasz swoje zapasy w magazynie i gdzie znajduję się ta partia z konkretnej dostawy o określonej cenie, ponieważ to masz zapisane w ewidencji ilościowej a wydajesz jak „leci” czy „popadnie” – jak wolisz 

ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM KURSU, KTÓRY NAGRAŁAM Z MYŚLĄ O CHŁONNYCH WIEDZY W TYM TEMACIE  TUTAJ!!!!